Европейската комисия публикува списък с 47 стратегически проекта, насочени към увеличаване на производството на 14 от 17-те критични суровини, необходими за енергийния преход и сигурността на ЕС.
Списъкът е част от изпълнението на Закона за критичните суровини, приет през 2023 г., който предвижда ЕС да осигурява 10% от добива, 40% от преработката и 25% от рециклирането на тези материали до 2030 г.
Сред материалите са алуминий, мед, никел, както и литий – ключов за батериите, и редкоземни елементи, използвани в вятърни турбини и електромобили.
Разпределение на проектите
Проектите са разположени в 13 държави от ЕС – Белгия, Франция, Италия, Германия, Испания, Естония, Чехия, Гърция, Швеция, Финландия, Португалия, Полша и Румъния. От тях:
-
25 са за добив,
-
24 за преработка,
-
10 за рециклиране (някои включват комбинирани дейности).
Очакват се допълнителни списъци, които ще включват и проекти извън ЕС.
Стратегическа цел: по-малка зависимост от външни доставчици
Съюзът се стреми да ограничи зависимостта си от един-единствен източник за ключови метали. Загубата на евтин руски газ и проблемите с веригите за доставки по време на COVID пандемията показаха рисковете на външната зависимост.
Китай в момента доминира в добрите и преработката на редкоземни елементи, необходими за батериите на електромобили и слънчевите панели.
Ключови материали и приложения
От одобрените 47 проекта:
-
22 са за литий,
-
12 за никел,
-
11 за графит,
-
10 за кобалт,
-
7 за манган – всички критични за производството на батерии.
Допълнително има проект за магнезий и три за волфрам, насочени към отбранителната индустрия на ЕС.
По-бързи разрешителни и финансова подкрепа
Проектите ще се възползват от ускорени процедури – до 27 месеца за добив и до 15 месеца за преработка или рециклиране. В момента именно бавните разрешителни забавят много зелени проекти в Европа.
За да се осигури финансиране, ще бъде създадена специална група, която ще препоръчва механизми за гарантиране на инвестиции чрез национални банки, Европейската инвестиционна банка и Европейската банка за възстановяване и развитие.